Aby zachęcić mieszkańców wspólnot do brania spraw w swoje ręce powstał w mieście program wydzierżawiana gminnych podwórek za symboliczną złotówkę. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk 24 października podpisał stosowane zarządzenie, które określa warunki i zasady dzierżawy oraz dofinansowania.
Dzierżawa w wysokości 1 zł netto rocznie może obejmować całość podwórka lub jego fragment wydzielony w sposób naturalny w terenie np. ogrodzeniem, zielenią lub ciągiem garaży.
Program Nasze podwórko ma zachęcać wspólnoty do przejęcia obowiązków utrzymania terenów zewnętrznych, a w zamian daje możliwość stworzenia najbliższego otoczenia na miarę oczekiwań. Dla jednych będą to kwietne rabaty i nasadzenia zieleni, dla innych miejsca parkingowe albo dodatkowe ławki. Dodatkowo na niemałą zachętę będzie dofinansowanie w kwocie do 100 tys zł.
Niezbędnym warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest podjęcie stosownej uchwały przez wspólnotę lub spółdzielnię a optymalnie przez wszystkie wspólnoty czy spółdzielnie o dzierżawę całego wnętrza podwórzowego oraz przedstawienie projektu obejmującego dofinansowanie.
Na co można pozyskać dofinansowanie?
Na wszystko co wpływa na poprawę funkcjonalności i estetyki przyległych do budynków terenów, w szczególności na nasadzenia zieleni niskiej i średniej, doposażenie placów zabaw, placów gier czy boisk, organizację miejsca zbiórki odpadów, montaż elementów małej architektury czy miejsca postojowe.
Za realizację projektów, na które zostanie przyznane dofinansowanie odpowiadają zarządcy terenów gminnych czyli spółka Wrocławskie Mieszkania i Zarząd Zasobu Komunalnego.
Nie ma limitu realizowanych zadań, nie ma też ograniczonego czasu na przystąpienie do dzierżawy terenu na preferencyjnych warunkach.
Wnioski w sprawie dzierżaw należy składać bezpośrednio u zarządców komunalnych.