Na terenie zarządzanym przez spółkę Wrocławskie Mieszkania powstanie pierwszy we Wrocławiu ogólnodostępny Park Sensoryczny
24 studentów kierunków architektonicznych oraz Akademii Sztuk Pięknych skorzystało z niecodziennej możliwości zaprojektowania działki na Przedmieściu Oławskim, pomiędzy ulicą Traugutta a rzeką Oława. Ma tam powstać ogólnodostępny park rozrywki.
Park w ramach zmysłów
Projekty powstały pod okiem trzech tutorów: Macieja Dębskiego z EPR Architects, inicjatora warsztatów z pracowni, która zaprojektuje wypracowaną koncepcję parku, a także Łukasza Dworniczaka – architekta zieleni oraz Tomasza Tomaszewskiego, którego specjalnością jest rzeźba w architekturze. Następnie zostały ocenione przez Stephena Richardsa z Gillespie, czołowego brytyjskiego projektanta krajobrazu, Adę Kwiatkowską z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Macieja Hawrylaka ze Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Specjalne wyróżnienie otrzymała praca „W Ramach Zmysłów”.
– Projekt opiera się na koncepcji różnorodnych, swobodnie usytuowanych ram, między innymi kurtyny wodnej, mobilnej zjeżdżalni, konstrukcji dla hamaków czy głuchego telefonu. Jego celem jest zbudowanie przestrzeni, która będzie łączyć nie tylko gości parku, ale także ich zmysły – mówi Maciej Dębski z pracowni EPR Architects, która zaprojektuje finalny park.
Wybór wyróżnionego projektu nie kończy jednak całego konkursu. O finalnym jego wyglądzie zadecydują wrocławianie. Głosy będzie można oddać podczas konsultacji społecznych zaplanowanych na listopad.
Wspólna przestrzeń dla mieszkańców
Inwestorem przedsięwzięcia będzie grupa deweloperska Angel Poland. – Park Sensoryczny doskonale wpisze się w klimat Przedmieścia Oławskiego. Mam nadzieję, że będzie służył zarówno tym młodszym, jak i starszym mieszkańcom. Chcemy, by pobudzał ich zmysły i stawał się celem samym w sobie. To będzie pierwsze i jedyne tego typu ogólnodostępne miejsce we Wrocławiu – mówi Ron Ben Shahar, partner inwestora- grupy Angel Poland. Inwestycja powstanie na terenie zarządzanym przez Spółkę Wrocławskie Mieszkania.
W chwili obecnej prowadzone są rozmowy i ostatnie uzgodnienia, ale obie strony deklarują gotowość przystąpienia do wspólnego projektu.
– Jest to przykład wzorowej współpracy dewelopera i przedstawicieli gminy. Park sensoryczny połączy i stworzy wspólną przestrzeń dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego, co obok planowanych do rewitalizacji wnętrz podwórzowych i termomodernizacji kamienic przyczyni się do podniesienia atrakcyjności tej zabytkowej części miasta – mówi Monika Tendaj-Bielawska prezes zarządu Wrocławskich Mieszkań.
źródło: wroclaw.wyborcza.pl