Najemca/użytkownik lokalu jest zobowiązany do uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, utrzymywać lokal oraz pomieszczenia przynależne, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Obowiązany także dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.
Najemcę obciąża naprawa i konserwacja m.in.:
- podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych,
- okien i drzwi,
- wbudowanych mebli,
- kuchni i grzejników wody przepływowej, podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych (łącznie z ich wymianą),
- osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej,
- pieców węglowych i akumulacyjnych (łącznie z wymianą zużytych elementów),
- innych elementów wyposażenie lokalu i pomieszczeń przynależnych (tj. piwnic, strychów, komórek itp.) poprzez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów.
Osoba, która najmuje lokal, może wprowadzić w nim ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy. W umowie tej należy określić sposób rozliczenia z tytułu zmian dokonanych w lokalu.
W razie awarii lokator ma obowiązek udostępnić niezwłocznie lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia wpuszczenia do lokalu, właściciel ma prawo wejść do mieszkania w obecności Policji lub Straży Miejskiej.
Na podstawie Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.