Nr umowy o dofinansowanie:
nr FEDS.06.01-IZ.00-0007/24 z dnia 25.09.2024 r.
Źródło finansowania:
Priorytet nr 6 „Fundusze Europejskie bliżej mieszkańców Dolnego Śląska”
Działanie nr 6.1 „Rozwój lokalny – strategie ZIT” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027
Opis projektu:
Przedmiotem projektu jest zagospodarowanie wnętrza podwórzowego o powierzchni 9 512,16 m2 zlokalizowanego w kwartale ulic: Kromera, Bydgoska, Łąka Mazurska w południowo – zachodniej części osiedla Kowale. Realizacja przedmiotowego projektu zakłada wykorzystanie istniejącego potencjału podwórza, jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych i lokalizacyjnych do wykreowania urokliwego wnętrza krajobrazowego o charakterze rekreacyjno–wypoczynkowym, dodatkowego posiadającego cechy obszaru reprezentacyjnego.
Projekt ukierunkowany jest również na stworzenie terenu o charakterze parku miejskiego opartego o rozwiązania Nature Based solutions (NBS) w celu uzyskania możliwie najwyższych korzyści mikroklimatycznych oraz podniesienia jakości życia w środmiejskiej zabudowie osiedla. Działania te wpisują się w aktualną strategię Wrocławia:
- Grow Green,
- Smart City,
- Green city.
Zakres rzeczowy projektu:
W ramach Projektu zaplanowano następujący zakres prac:
- wykonanie nasadzeń zieleni oraz odwodnienia w postaci ogrodów deszczowych,
- wykonanie nowego układu komunikacyjnego, tj. ciągów pieszych i chodników,
- budowa wielofunkcyjnego boiska, wykonanie dwóch placów zabaw i terenu służącego do odpoczynku i integracji (aneksy integracyjne i wypoczynkowe), budowę i montaż elementów małej architektury i wyposażenia terenu
- zagospodarowanie miejsc zbiórki odpadów (budowa podziemnych pojemników na odpadki stałe oraz utwardzone miejsce na kontener na odpady wielkogabarytowe)
- budowę infrastruktury drogowej i parkingów, w tym parkingów dla osób niepełnosprawnych,
- budowę instalacji oświetlenia energooszczędnego.
Efekt ogólny projektu będzie ukierunkowany na wykreowanie śródmiejskiego wnętrza podwórzowego jako przestrzeni tożsamej z mieszkańcami, bezpiecznej, dostosowanej do ich rytmu życia, odpowiadającej na ich potrzeby, a także integracyjnej, ekologicznej, zwiększającej bioróżnorodność przyrodniczą terenu i niosącą korzyści mikroklimatyczne w skali osiedla.
Dzięki realizacji projektu mieszkańcy uzyskają możliwość przyjemnego, zdrowego i bezpiecznego sposobu spędzania czasu wolnego oraz rekreacji, który będzie sprzyjał ich integracji i budowaniu tożsamości lokalnej.
Realizacja projektu przyczyni się także do zwiększenia powierzchni biologicznie-czynnej. Przyniesie to efekt środowiskowy w postaci poprawy mikroklimatu i będzie zapobiegało powstawaniu miejskich wysp ciepła.
Grupy docelowe:
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą:
- mieszkańcy osiedla Karłowice – Różanka we Wrocławiu,
- mieszkańcy kamienic otaczających wnętrze podwórzowe ulic: al. Kromera, Łąka Mazurska i Bydgoska,
- mieszkańcy kamienic otaczających wnętrza podwórzowe (Sołtysowic, Ołbina, poł. – zach. części osiedla Kowale)
W szerszym aspekcie natomiast, z efektów projektu korzystać będą również mieszkańcy innych części Wrocławia oraz osoby spoza Gminy, przechodnie, goście, turyści, gdyż opisywane wnętrze podwórzowe umożliwia sprawną komunikację pieszą pomiędzy terenami zieleni na wałach, a częścią zabudowy wielorodzinnej i usługowej oraz środkami transportu publicznego.
Cele projektu:
Celem głównym projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców Wrocławia, w tym w szczególności mieszkańców wnętrza podwórzowego Kromera – Bydgoska – Łąka Mazurska.
Realizacja celu głównego będzie możliwa dzięki wyznaczeniu pozostających z nim w bezpośredniej korelacji następujących celów operacyjnych:
- poprawa funkcjonalności przestrzeni podwórzowej poprzez nadanie jej nowych oraz przywrócenie dawnych funkcji:
- społecznych: stworzenie miejsca spotkań i integracji mieszkańców,
- rekreacyjnych: stworzenie miejsca wypoczynku i uprawiania sportu przez dzieci, młodzież, dorosłych
- poprawa bezpieczeństwa i jakości środowiska naturalnego,
- dalsze angażowanie społeczności lokalnej w projektowanie i współpracę przy realizacji projektu.
Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie:
Całkowita wartość projektu: 5 304 911,84 PLN
Kwota dofinansowania: 1 349 676,49 PLN
Wkład własny: 3 955 235,35 PLN
Jednostka Gminy zaangażowana w realizację projektu:
Wrocławskie Mieszkania Spółka z o.o. (www.wm.wroc.pl)
Informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych:
http://rpo.dolnyslask.pl/
http://www.mapadotacji.gov.pl/
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
#FunduszeUE
Uprzejmie informujemy o możliwości pisemnego zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r.
Instytucja Zarządzająca:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław