Nr umowy o dofinansowanie:
FEDS.06.01-IZ.00-0012/24
Źródło finansowania:
Priorytet nr 6 „Fundusze Europejskie bliżej mieszkańców Dolnego Śląska”
Działanie nr 6.1 „Rozwój lokalny – strategie ZIT” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027
Opis projektu:
Realizacja przedmiotowego projektu zakłada wykorzystanie istniejącego potencjału podwórza, jego walorów przyrodniczych, krajobrazowych i lokalizacyjnych do wykreowania urokliwego wnętrza krajobrazowego o charakterze rekreacyjno– wypoczynkowym, dodatkowo posiadającego cechy obszaru reprezentacyjnego.
Projekt zakłada wprowadzenie czytelnego podziału na komunikację pieszą oraz pieszo-jezdną, dostosowaną do pojazdów technicznych i usług komunalnych. Przebieg projektowanych ciągów komunikacji pieszej został dopasowany do kierunków przemieszczania się mieszkańców oraz wprowadzonych nowych funkcji integracyjno-wypoczynkowych obszaru.
Przestrzenie zielone wprowadzone zostały za pomocą wysp. Biorąc pod uwagę lokalizację istniejącej zieleni oraz infrastrukturę podziemną wprowadzono przestrzenie zielone składające się z nawierzchni trawiastej, łąki kwietnej, nasadzeń powierzchniowych krzewów, traw oraz wprowadzenie projektowanych drzew. Wprowadzona zieleń pozwala na rozdzielenie przestrzeni o odmiennych funkcjach oraz uniemożliwia dzikie parkowanie poza przestrzeniami do tego przeznaczonymi.
W projekcie inwestycji przewidziano ogrody deszczowe umożliwiające czasowe magazynowanie wody opadowej oraz nową szatę roślinną.
Wszystkie z projektowanych elementów rekreacyjnych, zostały połączone czytelnym układem komunikacyjnym, ich lokalizacja jest ściśle powiązana z postulatem mieszkańców o zachowaniu kameralności w pobliżu elewacji oraz wejść do budynków. Pozostała części terenu podwórza została urozmaicona o drobne formy architektoniczne (elementy małej architektury) do których należą: ławki, stoły piknikowe, kosze na śmieci, wiata rowerowa, oświetlenie, trzepak oraz stojaki rowerowe. Wszystkie z proponowanych elementów zostały ujednolicone pod względem formy oraz koloru.
Grupy docelowe:
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą:
- mieszkańcy osiedla Kleczków,
- mieszkańcy kamienic otaczających wnętrze podwórzowe ulic: Struga, Kleczkowska, Zegadłowicza i Kraszewskiego,
- mieszkańcy kamienic otaczających wnętrza podwórzowe (Nadodrze, Ołbin).
Specyfika projektu samoistnie definiuje grupy docelowe. Naturalnym jest bowiem, że ze zmodernizowanej przestrzeni korzystać będą w przeważającej większości jej najbliżsi mieszkańcy.
W szerszym aspekcie natomiast, z efektów projektu korzystać będą również mieszkańcy innych części
Wrocławia oraz osoby spoza Gminy, przechodnie, goście, turyści, przedsiębiorcy, którzy prowadzą lub będą prowadzić działalność w lokalach użytkowych zlokalizowanych na parterach kamienic otaczających wnętrze podwórzowe oraz ich pracownicy i klienci.
Cele projektu:
Cel bezpośredniego to poprawa jakości życia mieszkańców Wrocławia, w szczególności mieszkańców wnętrza Struga Kraszewskiego- Zegadłowicza –Kleczkowska we Wrocławiu.
Realizacja celu głównego będzie możliwa dzięki wyznaczeniu pozostających z nim w bezpośredniej korelacji następujących celów operacyjnych:
- poprawa funkcjonalności przestrzeni podwórzowej poprzez nadanie jej nowych oraz przywrócenie dawnych funkcji:
- społecznych: stworzenie miejsca spotkań i integracji mieszkańców,
•rekreacyjnych: stworzenie miejsca wypoczynku i uprawiania sportu przez dzieci, młodzież, dorosłych;
- poprawa bezpieczeństwa i jakości środowiska naturalnego poprzez m.in. zastosowanie czytelnego podziału na komunikację pieszą oraz pieszo-jezdną, dostosowaną do pojazdów technicznych i usług komunalnych i zamontowanie oświetlenia;
- dalsze angażowanie społeczności lokalnej w projektowanie i współpracę przy realizacji projektu.
Nadrzędnym celem projektu jest wspieranie zintegrowanego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego, kultury, dziedzictwa naturalnego, zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa na obszarach miejskich, poprzez poprawę jakości życia mieszkańców wnętrz kwartałowych zlokalizowanych na obszarze Wrocławia.
Natomiast celami operacyjnymi są:
- poprawa funkcjonalności przestrzeni podwórzowej poprzez nadanie jej nowych oraz przywrócenie dawnych funkcji:
- społecznych: stworzenie miejsca spotkań i integracji mieszkańców,
- oraz rekreacyjnych: stworzenie miejsca wypoczynku i uprawiania sportu przez dzieci, młodzież, dorosłych);
- poprawa bezpieczeństwa i jakości środowiska;
- stworzenie uwarunkowań do zagospodarowania pustostanów na cele społeczne, gospodarcze i in.;
- dalsze angażowanie społeczności lokalnej w projektowanie i współpracę przy realizacji projektu.
Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie:
Całkowita wartość projektu: 4 152 246,60 PLN;
- Kwota dofinansowania: 749 668,20 PLN;
- Wkład własny: 3 402 578,40 PLN
Jednostka Gminy zaangażowana w realizację projektu:
Wrocławskie Mieszkania Spółka z o.o.
Informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych:
http://www.mapadotacji.gov.pl/
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/
#FunduszeUE
Uprzejmie informujemy o możliwości pisemnego zgłaszania do Instytucji Zarządzającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r.
Instytucja Zarządzająca:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wybrzeże Juliusza Słowackiego 12-14, 50-411 Wrocław